Pre chovateľov

Chov krkavcovitých vtákov

 
 
Plusy:
  • prispôsobivé
  • odolné, nenáchylné na choroby 
  • inteligentné 
  • naučia sa hovoriť 
  • sú všežravé 
 
 
Mínusy:
  • nevýrazné sfarbenie (okrem sojky) 
  • robia neporiadok 
  • hluční
  • ťažko sa zháňajú, aj keď ich popularita u nás stúpa (aj v susednom Česku) 
  • pomerne vysoká cena
 
 
Podmienky:
 
- voliéra a vybavenie
Čím väčšia, tým lepšia, 2x3m je minimum. 1/3 by mala byť zastrešená a chránená zo všetkých troch strán- mráz nevadí, ale poskytuje úkryt pred vetrom a studeným dažďom a môžete tam umiestniť misku s vodou. Bidlá a/alebo konáre v nechránenej aj v chránenej časti na spanie vo vrchnej tretine klietky. Môžete skúsiť aj búdku- veľkosť podľa druhu.
 
- klietka
Neodporúčam. Iba že by ste chovali svojho "krkavca" vonku, púšťali ho dnu a potrebovali klietku aby vás neotravoval. V tom prípade je vhodná klietka pre veľké papagáje (žako, ara), nazývaná v obchodoch voliéra.
 
- kŕmenie
Na potravu sú "krkavce" nenáročné. Možné a vhodné je kŕmiť ich tvarohom (hlavne v mladosti), vajíčkom (varené aj surové), mäsom (takmer hocijaké, ale nie bravčové- hydina, hovädzie srdce, mastné odrezky, zbytky a pod. sú vhodné), dážďovky a väčší hmyz, granule, obilie, proso, ovocie, zelenina, staršie pečivo namočené vop vode alebo mlieku, zmes pre hmyzo- alebo plodožravé vtáky. Kŕmiť vždy v rovnakom čase na rovnakom mieste jednou osobou (napríklad v klietke).
 
- starostlivosť a veterinárna starostlivosť
Starostlivosť zahŕňa zábavu a hry s vtákom, kŕmenie a čistenie. Hygiena voliéry/klietky je dôležitá. Konáre a bidielka treba vymieňať asi tak každých 6 mesiacov, čistiť klietku od trusu a čistiť misky na vodu a potravu minimálne raz za 2-3 dni, najlepšie každý deň. Voda musí byť vždy čerstvá, v zime pozor na zamŕzanie, treba vymieňť častejšie (v prípade že mrzne a je vonku). S veterinárom sa pravdepodobne nestretnete často, ale v každom prípade by ste si mali vopred vyhľadať veterinára, ktorý vás s krkavcom prijme, ideálne špecialsitu an vtáky.
 
- spoločnosť a hry
Veľmi náročné! Vtáky s inteligenciou krkavcovitých a papagájov potrebujú spoločnosť. Ak ste od rána do večera v práci, porozmýšľajte, či by nebolo lepšie zaobstarať si viac jedincov - alebo žiadneho. Vo väčšine prípadov žijú "krkace" v pároch, výnimkou je havran ktorý žije a hniezdi v kŕdľoch. Ak viete, že nebudete schopní venovať sa svojmu zverencovi, radšej vypusťte jeho chov z hlavy.
 
- právne veci
Vybavte si povolenie a registráciu na úrade a uzavrite aj kúpno-predajnú zmluvu. Buďte dobrý sused a zistite si, či by im chov krkavca nevadil, ideálne si zozbierajte aj podpisy ak susedia vyjadria súhlas
 
- ostatné
Aj keď krkavcovité sú nenáročné, treba zvážiť že ich budete musieť chovať počas ich dlhého života (30-50 rokov, možno viac). Ak vás omrzí, nesmiete ho vypustiť. Predstavte si, že idete po ulici a na plece vám zosadne krkavec s rozpätím krídel 120 cm. Svojím takmer 10 cm zobákom by vám vedel spôsobiť pekné zranenia, už ani nehovoriac o malých deťoch. Voliéru alebo klietku treba dobre zabezpečiť, aby sa k nej nedostal nikto nepovolaný a v čase keď voľne lieta by nezaškodilo dávať naňho pozor- v prípade menších aby ich nezožrali mačky, v prípade väčších aby oni nezožrali drobné zvieratá