Samica alebo samec?

 

Ako rozpoznáme pohlavie?

 

 

"podla noh, zobaka alebo vahy, a ked mas 2 vedla seba podla velkosti medzi sebou, po niekolkych rokoch ma samec na brade viac nasuchorene perie ako samica.Hlasom sa to neda spoznat."

 

 

 

"jednoducho... ked máš krkavca napr vo voliere a príde k nemu niekto cudzí koho nepozná našuchorí si celú hlavu akože "ja som tu pánom" a keď sa mu nad očami spravia z peria také akoby "Rožky" tak je to samec.... samica to nerobí" 

 

Facebook - Krkavec Čierny

 

 

 

Hniezdenie

 

"Na druhej strane však poznáme i vtáky, kde obaja partneri spolu žijú celý rok a ich zväzok je teda trvalý. Sú to napríklad husi a potom krkavci. Na týchto najväčších spevavcoch si napokon môžeme ukázať, že tok má význam i pre vzájomné poznanie pohlaví. Na prvý pohľad sa totiž obe pohlavia od seba nelíšia. Ich tok začína u samca i samice úplne rovnako. Chodia zvláštnymi krokmi s polo roztiahnutými krídlami po zemi a zaujímajú proti sebe výhražný postoj. Ten spočíva v tom, že silne našuchoria perie na hlave a krku, čím sa tieto partie veľmi zväčšia, a ohrozujú sa silnými zobákmi. Vzájomné hrozenie môže trvať nielen niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní. Zrazu však začneme pozorovať u jedného z partnerov – samice, zmenu. Jej výhražný postoj i výpady sa stávajú slabšími a slabšími, až konečne zo vzájomných potýčiek neustále ustupuje. Dokonca samcovi nastaví i nekrytý tyl hlavy, čo by u vážne bojujúcich krkavcov znamenalo prakticky samovraždu, pretože jediný úder silného zobáka by lebku prerazil. Samec však nezaútočí, naopak sa začne veľmi nežne zobákom preberať v perí na hlave samice, čo je u krkavcov výzva k páreniu."

Zdeněk Veselovský, Praobyčejná zvířata 1964